objednat
RSS exporty
RSS články

GA24 Galantský kolkársky maratón 2012

Počas víkendu 21.–22. decembra sa v galantskej kolkárni uskutočnil už 7. ročník populárneho podujatia GA24 Galantský kolkársky maratón 2012. Turnaj má v kolkárskom svete výborné meno a záujem o účasť na ňom je obrovský.

Z kapacitných dôvodov aj z dôvodov šetrenia staručkej galantskej kolkárne bol limit súťažiacich už druhý rok ohraničený číslom 164. Za necelé štyri dni po zaslaní pozvánok bol počet prihlásených viac ako 180. Aj napriek oznámeniu, že ďalšie prihlášky už nemôžu byť akceptované sa počet prihlásených zastavil až na čísle 242.

Samotný turnaj bol viac ako 38 hodín trvajúcou promenádou kolkárov a kolkárok. Jedni prichádzali, iní odchádzali, ďalší si pochutnávali na výbornom galantskom guláši, alebo za búrlivého povzbudzovania sledovali ako si počínajú ich kolegovia kolkári na dráhach. Splnilo sa predsavzatie organizátorov, lebo všetci sa v Galante dobre cítili. Počas maratónu sa v galantskej kolkárni vystriedali stovky návštevníkov, ktorí zažili nezabudnuteľnú atmosféru, aj výborné športové výkony. Každý účastník okrem jedla a nápoja dostal na pamiatku malý prívesok v tvare kolku a unikátny pamätný diplom s aktuálnou fotografiou a s uvedením dosiahnutého výkonu.

Súťaž nezabudli svojou prítomnosťou podporiť zástupca knihy Slovenských rekordov Igor Svítok a primátor Galanty Ladislav Maťašovský. Na dráhach sa vystriedalo 164 kolkárok a kolkárov z Českej republiky, Maďarska a Slovenskej republiky. Každý hádzal 120 hodov združených. Medzi štartujúcimi sa objavilo aj šesť kolkárov s reprezentačnými skúsenosťami. Slovenskú republiku už reprezentovali Klaudia Pivková, Martin Kozák, Marek Zajko, Tibor Varga a Kristína Hegedüšová. Českú juniorskú reprezentačnú skúsenosť mal Radim Metelka zo Vsetína. Hlavnými kategóriami turnaja boli súťaž  jednotlivcov a štvorčlenných družstiev. Na dráhach sme videli mužov, ženy a dorastencov. Ceny boli udelené aj v špeciálnych kategóriách pre najstaršieho kolkára, najmladšieho kolkára a za mimoriadne výkony. Organizátori odovzdali viac ako 20 cien.

GA24 Galantský kolkársky maratón trval presne 38 hodín, 33 minút, 0 sekúnd. 164 štartujúcich kolkárov, zvalilo za tento čas celkove 79 862 kolkov. Priebeh kolkárskeho maratónu bol veľmi vyrovnaný a o poradí rozhodovali aj malé chybičky. Súťaž sa skončila úspechom domácich kolkárov. Hlavnú cenu v kategórii jednotlivcov získal výkonom 567 zvalených kolkov Jozef Butko z MKK Slovan Galanta. V kategórii žien víťazstvo získala odchovankyňa galantských kolkov Klaudia Pivková, ktorá v súčasnosti pôsobí v rakúskom klube ASKO KSC Schneegattern. Víťazstvá v kategórii družstiev mužov a žien vybojovali tiež domáce kolektívy. V dorasteneckej kategórii galantskí kolkári obsadili prvé tri miesta. Napokon jedinou trofejou, ktorú sa domácim kolkárom nepodarilo získať bola prvá cena v kategórii rodinných tímov. Najstarším účastníkom bol Anton Pažitný zo Zentivy Hlohovec, ktorý má už viac ako 86 rokov. Najmladším kolkárom bol trinásťročný Daniel Kaušitz z Interu Bratislava.